Arkadaşlar merhaba,

Bu başlığımızda kiminin sürekli söylediği kimininse anlamlarını en çok kullanılan sigara terimlerini sıralayalım istedik. Burada birçok terim eksik görünebilir ancak konumuz gereği en çok kullanılanları seçip çok bilgi kirliliği yapmamak gerektiğini düşünüyoruz. Elzem eksik görürseniz ekleme yaparız.

A

Atomizer:
İngilizce karşılık olarak fısfıs ya da püskürtücü olarak tanımlanıyor. Astım hastalarının da rahatlamak için içlerine çektikleri sprey anlamında da kullanılıyor.
Elektronik Sigara dünyasında ise yuvarlak metal bir boru içerisindeki buharlaştırıcıya verilen genel isimdir.

All Day Vape ( AVP ): Türkçe karşılığı tüm gün demek olan bu cümle, daha çok likitler için kullanılır ve boğaz tahriş etmeyen ya da aroması tüm gün içseniz de rahatsızlık etmeyen likit anlamına gelir.B

Battery: Türkçe karşılığı pil anlamına gelir. En popüler Elektronik Sigara pil çeşidi 18650 modelidir.18650 pil, endüstriyel yeniden şarj edilebilir pil anlamına gelmektedir ve de pilin boyutlarını simgeler. 18650 pil; 18 mm'lik bir çapa ve 65 mm'lik bir boya sahiptir. Aslında 18650'deki 18 ve 65'in çap ve boyu simgelediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Aklınıza sondaki "0" rakamının ne anlama geldiği sorusu gelebilir. 18650 Pil modelindeki 18 çapı, 65 boyu ve 0; pilin biçimini simgeler. 0, 18650 pil modelinin silindir şeklinde bir pil olduğunu simgeler.


C


Coil: Bobin şeklinde sarımı yapılabilen, ister manuel ister hazır olarak satın alınabilen teldir. İçerisinden pamuk geçen bu tele akım geldiğinde ısınır ve likit buhara dönüşür. Envai çeşit türleri bulunmaktadır.


D

Drip Tip: Atomizerin en üstündeki dudağımıza değen kısım. Buharın son çıkış noktası.
Dry Burn: Türkçe karşılığı Kuru Yakma demektir. Kullandığımız teller fabrika çıkışlı olduğu için raf ömrünün uzun olması adına telin üzerine kimyasal bazı koruyucu maddeler eklenir. Sarım yapıldıktan sonra pamuk takmadan önce bu teller bir kaç kez ısıtılır ve ikisinin aynı anda yanması için ayarlar yapılır. Böylece üzerindeki koruyucu kimyasallar da havaya karışmış olur. Böyle bir durumda havaya karışan bu dumanı asla solumamanız gerekir.
Dry hit: Türkçeye çevirisi Kuru Vurum olsa da kuru pamuk, yanık tadı gibi anlamlara gelir. Pamuk likitle beslenemediği zamanlarda ısı almaya devam ederse kendini yakmaya başlar ve boğazınıza yanık tadı gelir.
Do it Yourself ( DIY ): Türkçesi kendi kendine yap demektir. Hazır sarım yerine tel, pamuk kendimiz sardığımız durumlarda DIY yapıyoruz demektir.


E

Evyap: Kişinin kendi likitini kendi yapması yani, Ev Yapımı

K


Kuro Coiler: Tel sarmak için kullanlan oldukça pratik bir sarım aparatıdır.


L

Leaking: Türkçe karşılığı sızıntıdır. Likit akma yaptığında leaking durumunu yaşıyorsunuz demektir.


M

Mod: Türkçede de aynı kelimeyi kullanıyoruz. Elektronik sigara aletinin kendisidir.
Mod Kit: Elektronik Sigara ve Atomizeri birarada satın alınan settir. Örneğin; Eleaf Pico Set
mAh: Miliamper


O

Ohm: Direnç ölçü birimidir. Ohm Kanunu ile hesaplaması yapılır.


P

PG: Propylen Gylicol kısaltmasıdır. Likit yapımında kullanılan ana kimyasal ürünlerden biridir. Daha çok boğaz vurumunu arttırmak için tercih edilir. PG kullanmadan da likit yapılabilir.

R


RBA ( Rebuildable Atomiser ): Yenilenebilen, tamir edilebilen kendi sarımınızı yapabildiğiniz atomizerlerin tamamına verilen isimdir.
RDA ( Rebuildable Dripping Atomiser ): Yenilenebilen, tamir edilebilen damlatmalı atomizer. Genelde sub-ohmcular, likit, tel ve pamuk değiştirip istediği tadı arayanlar tercih ederler.
RTA ( Rebuildable Tank Atomiser ): Yenilenebilen, tamir edilebilen tanklı atomizer.
RDTA ( Rebuildable Dripping Tank Atomiser ): RDA'nın tanklı halidir.

S


Steeping: Likitin demlenmesi


T


Throat Hit: Boğaza vurum. Gerçek sigara hissi almak isteyen esigara içicileri bu telaffuzu çok kullanırlar.
Temperature Control ( TC ): Sıcaklık Kontrolü


V

Vape: Buhar. esigaradan duman değil buhar çıkar.
Vaper: Buharcı. esigara içen kişi
Vaping: Buharlama. esigara içme eylemi
VV ( Variable Volt ): Değiştirilebilir Voltaj
VW ( Variable Wattage ): Değiştirilebilir Watt
VG ( Vegetable Gyliceryn ): Bitkisel Gliserin