Bu durum çok sık rastlanan bir sorundur. Kullandığınız içim tarzı veya yanlış kullanımdan kaynaklanan bu tip sıçramalar ve coil yanması başlangıçta herkesin başına gelir.
Çözüm için öncelikle okuyup araştırma yapmanız gerekir.

1 - İçim Tarzı Hatası :
Elektronik sigarayı ilk kez kullanırken daha önce deneyiminiz olmadığı için sigara gibi içmeye çalışırsınız ve genelde öksürerek kötü bir başlangıç yapmış olursunuz. Nargile içer gibi sabit bir tempoda içinize çekin ve alışana kadar ciğerlerinizi tamamen doldurmamaya çalışın. 5-10 nefes çektikten sonra alışmaya başlarsınız. Sıçratmaması için ilk yapmanız gereken; içinize çekmeye başladıktan sonra düğmeye basın. Eğer düğmeye basıp birkaç saniye beklerseniz buharlaşan sıvı hava akımı olmadığı için tellerin etrafında - boru yolunda nem şeklinde kalır ve belli bir süre sonra kızgın tele sıvı damlatılmış gibi sıçramalar yapabilir. Bu yöntemle sıçratmayı azaltmış olursunuz fakat sıvı birikmesi kaçınılmazdır. Bunun dışında bir çok kişide ağız suyunun da cihazın boru yoluna karışması da sıçratmaya sebep olmaktadır. Çözüm olarak gün içerisinde 1-2 defa peçete ile boru yolunun temizlenmesi gerekir.

2 - Yanlış Modda Kullanım : Coil - iç atomizerlerin ohm - direnç değeri bulunmaktadır. Ohm seviyesi düştükçe dirençte düşecektir ve daha çok akım geçerek geniş hava akımıyla daha çok buhar üretecektir (Örneğin 0.5ohm daha çok buhar 1.0ohm daha az buhar). Coil üzerinde önerilen watt değerleri bulunmaktadır. Mod bir cihazda yanlış watt seviyesinde kullanırsanız sıçrama yapabilir yada coil içindeki pamuklar yanabilir.(Örneğin 1.0ohm bir coili 60 Watt seviyesinde kullanırsanız yakarsınız, veya 0.3ohm bir coili 10w kullanırsanız sıçrama sorunu yaşayabilirsiniz.)
Coil watt ohm.. kafanızın karıştığının farkındayım, daha basit bir yol izlemek gerekirse;

>> Mod Cihaz Kullanıyorsanız;

Genel olarak eğer kullandığınız cihazın bir dijital ekranı bulunuyorsa mod bir cihaz kullanıyorsunuz demektir. Yeni başladığınız için cihazın menülerini kurcalamayın, genelde standart "Power" "W" "Watt" gibi isimlendirilen power modu aktiftir. Aktif değilse kullanım kılavuzunu okuyarak cihazı bu moda getirmeniz gerekir. Altta bulunan resimde Eleaf pico cihazı için örnek ekran görüntüsü bulunmaktadır. Birçok cihazda benzer ekran ve terimler bulunmaktadır

Başlangıçta tek yapmanız gereken cihazda bulunan (+ -) tuşlarını kullanarak watt değerini uygun seviyeye çıkarmak. Watt seviyesini arttırdıkca Volt değerinin de arttığını göreceksiniz. Volt seviyesini 3.50 ile 4.00 aralığı başlangıç için ideal bir seviyedir.

Örneğin: 0.27oHm bir coil için örnek ayar aşağıdaki resimdeki gibidir. 50.0W ile Volt seviyesi 3.50V > (3.67V) > 4.00V aralığındadır.3 - Yanlış Kurulum : Cihazı ilk aldığınızda kurulumda yapılan yanlışlar coilin yanmasına sebep olmaktadır.

> Cihaz içerisinde likit doldurulmadan ateşleme tuşuna basarsanız coili yakmış olursunuz!
> Likit dolumu yapmadan önce coil içerisine 2-3 damla sıvı damlatabilirsiniz veya likit dolumunu yaptıktan sonra en az 10dk bekleyerek coil içindeki pamukların tamamen sıvıyı emmesini sağlayabilirsiniz.
> Atomizerin içindeki sıvının bittiğini fark etmeyip içmeye devam ettiğinizde aynı şekilde pamuklar kuruduğu için coil yanmasına sebep olacaktır. Likitin tamamen bitmesini beklemeyin, dolu tutmaya özen gösterin.
> Coillerin ortalama ömrü 2 haftadır, kullanıma göre değişmektedir. Eğer yanık tadı almaya başlamışsanız coili değiştirme zamanı gelmiş demektir.

Not: Nikotin seviyesi yüksek olduğu için boğaz yakma sorunu oluşabiliyor ve bir çok kullanıcı bu yanma sorununa coilin sebep olduğunu düşünebiliyor.