Marlboro nın üreticisi Phillip Morris International, ın ürettiği tütün tabanlı buharlaştırıcı iqos elektronik sigara Dünyada ve Ülkemizde satışa sunuluyor. Cihazda tüp şeklinde tütün kapsüllerinin kullanılması ve fimanın tütünden vazgeçemeyeşi eksi olarak görünüyor.


Tütün devi tarafından 21 Kasım 2014 de Nagoya Japonyada bulunan fuarda tanıtılan cihaz ayrıca İtalyada satışa sunulmuştu. Bu iki test pazarı, şirketin IQOS'u indirgenmiş riskli ürün piyasasında hali hazırda popüler olan elektronik sigara ile gerçekten rekabet edebilecek olup olmadıklarına dair bir fikir vermiştir. Phillip Morris CEO'su André Calantzopoulos, şirketin "yıllar boyu en büyük büyüme fırsatı" olduğuna inanıyor. Gümrük Mevzuatında Mart 2017 ortalarında yapılan değişiklik ile iQos eletkronik sigaranın resmi ithalatı Türkiye' ye serbest bırakılmış olup, cihaz yakında 2017 yılı içerisinde Türkiye piyasasında satışa sunulacaktır.IQOS elektronik sigara, ikinci nesil buharlaştırıcıya çok benziyor ancak işlevselliği açısından modern elektronik sigaralardan farklı durumdadır. Nikotin seviyesini ve aromasını kendiniz belirlediğiniz e-likit yerine, yüksek sıcaklıklarda ısıtılan ama yakılmayan küçük Marlboro sigarası şeklindeki gerçek tütün kullanılır. "HeatSticks" olarak adlandırılan minyatür sigaralar, IQOS elektronik ısıtma cihazına yerleştirilir ve Marlboro ismi yazılı olan filtre dışarıda bırakılır.


Tütün sigarası normal şartlarda yakıldığında 800 dereceye ısı üretiyor, ancak IQOS tütünü 350 dereceye kadar ısıtıyor ve ağızınızda tütünden aromalı buhar çıkıyor.


Ancak tütün içerisindeki zararlı maddelerin pekçoğu yine iç organlarınıza nüfuz ediyor. Bunun yanında çok cılız duman ve aromayı his konusunda çok zayıf kalan ürün ayrıca sürekli çok cabuk tükenen maliyetli mini sigaraları olumsuz yönleri olarak göze çarpıyor.