3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Şu an eSigara Wiki kategorisindeki Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası isimli konuyu okuyorsunuz.
 1. #1
  Admin Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  11.08.2017
  Mesajlar
  146
  Konular
  87
  Ettiği Teşekkür
  6
  12 mesaja 12 teşekkür aldı

  Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

  Elektronik Sigara


  Elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş ve birçok Avrupa ülkesinde bu amaca yönelik kullanılan elektronik ve buharlı bir cihazdır. Cihazdır diyorum ki sigara demek zararları akla getireceğinden ve elektronik sigarada ise bu zararların olmamasından dolayı bu cümleyi kurmadım.


  Ayrıca elektronik sigara kullanımı bazı ülkelerde, sigarayı bırakmak isteyenlere reçete ile verilmektedir. Doktor kontrolünde ayarlanan likitler sayesinde ise kişiler hem sigaradan uzaklaşmakta hem de sağlıklı yaşama başlayabilmektedir. Burada önemli olan elektronik sigaranın dozlarının iyi ayarlanması ve en sonunda bırakılması veya nikotinsiz likitlere geçebilmektedir. Ayrıca elektronik sigaranın yanında kesinlikle sigara kullanmak alışkanlık haline gelmemelidir. İlk başlarda çok zorlanan kişiler bunu yapsalar bile bu sayı en fazla 3 olmalı ve kesinlikle üçü geçmemelidir.


  Elektronik sigaranın kullanımı ise oldukça kolay ve rahattır. Kullanılan likitleri ve buharla birleşimi sonucunda faaliyete geçer ve her ortamda kullanabilme rahatlığı ile dikkat çekmektedir. Elektronik sigara kullanmaya başlayan kişiler ise bu sayede sigarayı bıraktıklarını ve ciğerlerinin temizlendiğini söylemektedir. Bu da bu cihazın ne kadar olumlu etkiye sahip olduğunun yaşanmış gerçekleridir.


  Sigaranın aksine nikotinsiz likitlerle de kullanabileceğiniz bu harika cihaz ile artık sigaradan sizde tiksinecek ve elektronik sigaraya sarılarak sigaraya elveda diyebileceksiniz. İlk kullandığınızın andan itibaren çocuklarınızın ve eşinizin yanına daha rahat gelebilecek kimseden kesinlikle şikayet almayacaksınız.
  E-Likit-Dolum Sıvısı


  Bildiğiniz gibi elektronik sigara kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu elektronik sigara içerisinde kullanılan dolum sıvıları olan e-likitlerdir . Kartuş veya tank içerisine doldurduğumuz dolum sıvıları atomizer sayesinde buhar haline dönüştürülmektedir.
  Dolum sıvıları yada kısaca e-likit konusunda bir kaç önemli terimi ve araştırmayı sizlerle paylaşmak istiyorum.


  Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, dolum sıvıları elektronik sigara kullanımında en önemli konu olduğu için asla orjinal dolum sıvısı kullanımından ödün verilmemelidir. Sahte dolum sıvıları kesinlikle kullanmayınız.. Şimdi şu soruyu duyar gibi oluyorum,


  -Peki sahte dekang dolum sıvıları (likitler) nasıl anlaşılır?


  * Sahte dolum sıvıları düz beyaz ve kalitesiz plastik kutularda olur.
  * Şişe üzerlerinde bandrol bulunmaz
  * Şişe üzerinde mg seviyesini gösteren rakam bulunmaz
  * Şişe üzerlerinde son kullanma tarihi bulunmaz
  * İçerisindeki sıvılar daha akışkandır
  * Kapak ağzında plastik kilit bulunmaz
  * Şişe üzerinde plastik jelatinden güvenlik şeridi bulunmaz
  * Örnek olarak, Dekang likit dolum sıvılarında '10 ml' dışında '20 ml' yada '30 ml' gibi ölçekler yoktur.Sadece '10 ml' olarak üretilir ve satılır.


  Örnek Kaliteli Likit Markaları : Joyetech - Dekang - Natura - Halo - Cosmic Fog
  DOLUM SIVISI - (LİKİT) 'MG' VE 'ML' NEDİR ?


  Herkesin merak ettiği ve sizlerin likit seçerken 'bu likit mg yi seçtik ama nedir?' sorusunu kendisine sorduğunu tahmin edebiliyoruz. Likit mg yi açıklayacak olursak,


  Likit mg: Seçtiğiniz dolum sıvısının ilaçlardakine benzer dozaj oranıdır. Sert ve yoğun sigara içen kimselerin yüksek dojaz ile başlayıp düşürerek devam etmesi mantıklı olanıdır. Belirli bir süre sigara hazzı aldığınız dozaj ile devam ediniz. Daha sonra düşük dozajlara geçerek sonunda sıfır nikotinli dolum sıvılarını kullanmak doğru olan kullanım şeklidir.
  Kısaca likit mg için buharın sertlik ve doygunluk oranıdır diyebiliriz.


  Likit ml: Sıvı ölçü birimidir. Günlük hayatta içtiğimiz şişe sular, kutu meyve suları veya kola üzerinde de bu yazı yazmaktadır. Orjinal Dekang likitler sadece 10 ml ölçek olarak üretilir ve 10 ml olarak satılır.

  Aşağıdaki tablo, Hacettepe Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim D. öğr. Üyesi ve SSUK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir tarafından yayınlanmış bir çalışmadır. Dolum sıvılarının içeriği ve miktarlar konusunda genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz.


  Diacetyl-Diasetil Nedir? Elektronik Sigara Likitlerinde Varmı? Zararlı Mı?
  Diasetil, elma, enginar, fasulye, tereyağı, kahve, süt, meyve, bal, tütün ve sirke içindeki düşük konsantrasyonda bulunan doğal olarak oluşan bir kimyasaldır. Diasetil, aynı zamanda, bira yaplırken fermantasyon süreci boyunca maya ile glikozun etanole dönüştürülmesinden kaynaklanan doğal bir yan ürünüdür.
  Diasetil, kimyasal üreticiler tarafından tereyağı, margarin, kısalma, yağlı spreyler, tatlandırıcılar ve diğer gıda ürünlerine tat vermek için kullanılır. Diasetil, mikrodalgada patlamış mısır, aperitif gıdalar, fırınlanmış ürünler ve daha yakın zamanlarda, elektronik sigara ve buhar üreten cihazlarında kullanılmakta olup e-likitlerde bulunan aromalarda kullanılmıştır.

  DIASETIL URETIMI YAPILAN YERLER-TESISLER
  Diasetil, özellikle ısıtma ve kaynatma söz konusu olduğunda üretim yapılan tesislerinde çalışan işçiler için tehlikeli olduğu tespit edilmiştir. Üretim ortamlarında diasetil'e yüksek oranda maruz kalma öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi hafif solunum yolları hastalıklarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Bazı çok nadir vakalarda diasetil, patlamış mısır üreticileri veya kimyasal imalatçılar için hava yolu ile astım veya aşırı durumlarda akciğer hastalıklarına neden olmuştur.


  DIASETIL İÇEREN ELEKTRONİK SİGARA SIVILARI ZARARLI MI


  Elektronik sigara likitler öncelikle lezzetini gıda lezzetinden alırlar buda bir çok e-likitin aroma lezzetini gıda ürünlerinde kullanılan diasetil ihtiva etme riski altında bulundurmaktadır. Diasetil içeren e-likitlerin teneffüs eden kullanıcılar için riskler, diasetil yayılan üretim ortamlarındaki işçilerden çokdaha düşük olmasına rağmen, genişletilmiş diasetil inhalasyonun potansiyel sonuçlarını anlamak önemlidir.


  Herhangi bir şeyi teneffüs etmek kişisel bir karardır ve kimyasalların boğazına ve solunum yollarına girmeden önce iyi arşatırılması, düşünülmesi ve kara verilmesi gerekir. E-Likitler üzerine yapılan en son çalışmalar ile diasetil içeren maddelerin zamanla solunum sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuştur. Test edilen e-likitlerin ortalamasının, geleneksel tütün sigarasından 100 kat daha az diasetil taşıdığının altını çizmek önemlidir! 2. Fatih üyemize teşekkür edenler:
  cengizs35 (30.03.2018)

 3. #2
  Admin BurakCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.11.2017
  Mesajlar
  17
  Konular
  1
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Cevap: Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

  yararlı bir konu olmuş, yeni e-sigara kullanmak istiyen kişilere faydalı olur, diğer konuları da okumaları coili yakmamaları, likiti iyi doldurmaları mh'lere bakmaları ya da, kendi likitlerini yapmaya başlamalarına olanak sağlar, güzel forum

 4. #3
  mobius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14.07.2019
  Mesajlar
  2
  Konular
  0
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Cevap: Yeni Başlayanlar İçin Elektronik Sigara Bilgilendirme Sayfası

  Foruma yeni üye oldum ve tecrübelerimden çıkardığım bir kaç tavsiye de ben söylemek istiyorum. Öncelikler, bizlere bu imkanı sağlamak üzere bu forumda emeği geçenlere teşekkür ederim.


  Bir kaç sene önce esigara kullanmış fakat bazı tecrübelerden sonra tekrar sigaraya dönmüş bir olarak, bazı fikirlerimi arkadaşlarıma aktarmak istiyorum. Evvela esigaraya başlama nedenim sigara illetinden kurtulmak. Çünkü defalarca ciddi anlamda sigarayı bırakmaya çalışıp da bırakamayan biri olarak sigarayı esigara ile bıraktım. Artık sigaranın katranı, zifiri, karbon monoksiti derdim son buldu. Her şey bir tarafa, bu bile bir artıdır benim için. Esigaranın zararları vs ayrı bir konu. Ama şurası bence kesin ki, yanan bir sigaradan daha tehlikeli değil bence. Esigara, sadece sigarayı bırakmak için çözümlerden biri olmalı diye düşünüyorum. Eğer hiç sigara içmiyorsanız, sigara bırakmak gibi bir durumunuz yoksa, sakın esigaraya merak salmayın. En sağlıklı olanı, içimize temiz havadan başka bir şey çekmemektir.


  Esigaraya başlayanların en çok sordukları soru, nasıl bir cihaz almalıyım sorusu oluyor. Ne yazık ki bu soruya öyle facia cevaplar veriliyor ki, başlayan başladığına pişman oluyor. Başlangıç Kiti diye düşük OHM'lu yüksek buharlı cihazlardan tutun da, bir servet! değerinde mod kitler tavsiye ediliyor. Sigara içimi isteyip istemediğini sormadan kit önerenleri gördüm. Adamcağız sigaradan kurtulmak için başlangıç kiti diye bir cihaz almış, içine çektiği sıcak buhardan öksürük krizine giriyor. Satan kişi demiyor ki, bu düşük ohm size yüksek watt yaktırır ve genelde de buharı sıcak (veya ılık) olur! Sigaradan kurtulmak için esigaraya başlamayı düşünenlere acil tavsiyem şudur ki, öncelikle alacakları cihazdan sigaraya en yakın içimli olan (MTL) bir sistem almaları. Mümkünse coil değeri de en az 1.0 Ohm ve üzeri olsun. Bu şekilde başlandıktan sonra, gereksinim ve keyfe göre diğer seçenekleri kendisi belirleyecektir. Drip Tip denilen ağızlığa hepimiz heves ederiz. Ama ağızlığın metal, seramik veya plastik olup olmaması son derece önemli. İşin bu kısmı göz ardı ediliyor ve modeline ve fiyatına bakılarak yanlışa düşülüyor. Likit konusunda da çok aceleci bir tutum her zaman hüsranı getiriyor. Bütün bunların ayrıntılarını, forumun ilerleyen bölümlerinde paylaşmak dileğiyle.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Elektronik Sigara

PUFFBAR.EU


Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0