Likit demleme genel bir terim ile Steeping arzu edilen bir tadı elde etmek için likit sıvısının eskimesi anlamlarına gelir. İyi bir şarap’ta eskidikçe güzelleşir. Likitlerde bu durumdan farksızdır. İlk yapıldığında çok açık renkte olan likit sıvıları eskidikçe yani demlendikçe koyu birer renk almaya başlarlar.
Elektronik sigara likitlerinin aromalarının dışında en önemli olan demlenme süresidir. Sert ve yapay kokular zamanlar yumuşarlar. PG ve VG bileşenlerinin lezzet moleküllerini emmesi zaman aldığı için demlenmiş bir likit bu sentetik kokuları ortadan kaldırır. Demleme süresi mükemmel tadı yakalamak için oldukça önemlidir.
Likit Demleme Sürecini Etkileyen Faktörler

Steeping yani demleme elektronik sigara likiti yapıldığı andan itibaren başlayan bir süreçtir. Bunun yanı sıra 3 önemli faktör demleme süresinde büyük rol oynar.Isı, ışık ve oksijendir. Elektronik sigara kullanırken likit demleme süreci aromanızdan enfes bir tat almanızı sağlar.

  • Işık özellikle güneş ışığı likit demlenmesi açısından oldukça kötü bir durumdur. Lezzet moleküllerinin emilmesini olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle likit üreticileri sıvıların karanlık bir yerde saklanmasını önerirler.
  • Likitlerinizi oda sıcaklığında 75 F civarında saklanması önerilir. Aşırı sıcaklıktan korunmalıdır.
  • Likit demleme sürecinde oksijen oldukça önemlidir. Likitin kapağını kapatmadan önce likitin kapağını bir kaç dakika açık bırakmak gereklidir.

Likit Steeping (demleme) Süresi Ne kadar Sürer?

Likit demleme süresi tamamen ısı, ışık ve oksijen faktörlerine bağlıdır ve size bağlıdır. Kullanıcı için en uygun olan süre deneme yaparak elde edilir. oda sıcaklığında tutulan bir likitin demleme süresi 2 yada 3 hafta da sürebilir. Yeni yapılmış bir likitten sert kimyasal tadı alabilirsiniz. Üç faktöre dikkat ettiğiniz sürece bu yapay tat yok olur ve keyifli bir elektronik sigara likiti kullanabilirsiniz.
Kaynak: esigarablog.com/elektronik-sigara-likitlerinin-demlenme-suresi/